سس تارتار

زمان آماده سازی
15 دقیقه
دشواری
آسان
سرو برای
3 نفر
نویسنده
تاریخ انتشار
1/2 قاشق چای خوری
پودر گشنیز
1/2 قاشق چای خوری
فلفل سفید
1/2 قاشق چای خوری
نمک
2 شاخه
پیازچه
5 عدد
کیپر
5 عدد
خیارشور بزرگ
2 قاشق چای خوری
سس خردل
4 قاشق سوپ خوری
سس مایونز
سس تارتار
  1. خیار شور ها را خیلی ریز خرد کنید.
  2. کیپر ها را نیز ریز خرد کنید.
  3. پیازچه ها را نیز ریز ریز خرد کنید.
  4. همه مواد را در ظرفی ریخته و خوب هم بزنید.
  5. میتونید این سس خوشمزه رو با ساندویچ کلوب و غذاهای دیگه نوش جان کنید و به جای سس مایونز هم استفاده کنید.
  6. وقت غذای خوبه :)

کیپر گیاهی بومی مدیترانه، در آب و هوای مرطوب و گرم کشورهای قبرس، ایتالیا، یونان، آفریقای شمالی و برخی مناطق آسیا به عمل می آید. در ایران نیز در استان ایلام، پارس، بوشهر، کرمانشاه، خوزستان ، کهگیلویه و بویراحمد ، یزد،کرمان وجنوب استان کرمان(ارتفاعات روستای اسلام اباد شیبکوه شهرستان منوجان) می‌روید(به اسم محلی یاردون در ایلام شناخته می شود). در ضمن در شهرستان رامهرمز استان خوزستان به وفور یافت میشود اکثریت مردم رامهرمز به آن لگجی می گویند و بیشتر میوه رسیده آن را بصورت خام می خورند و یه عده ای کم از مردم رامهرمز ازآن ترشی درست می کنند. در ضمن به عیقده مردم محلی غذای محبوب روباه در فصل بهار می باشد. میوه این گیاه کروی شکل (به درشتی یک گیلاس کوچک)، بدون تار و به رنگ سبز با خطوط موازی سبز و یا زرد کمرنگ است و درون میوه آن قرمز و پر از دانه‌های کوچک و لزج است. کیپر یک جزء جدانشدنی از غذاهای ایتالیایی است. از کیپر به وفور در انواع سالادها، سالادهای پاستا، پیتزا، خوراک‌های گوشتی و انواع سس‌های پاستا استفاده می شود.

 

اثرات دارویی:

 

ریشه کبر جهت بهبود فالج و برخی از امراض سیستم عصبی که ناشی از افزایش سردی و یا رطوبات است بسیار نافع است.

همچنین ترکیب آن با ادویه های معطر مانند سنبل الطیب، اسطوخودوس، اذخر و عسل تحلیل برنده و خارج کننده ترشحات لزج سینه است و چون قاطع بلغم است از این رو برای دردهای مفصلی و سیاتیک و نقرس چه بصورت خوراکی و چه ضماد آن نافع است.

ترشح ادرار و حیض را زیاد می کند و برای بازشدن خون قاعدگی در موارد قطع آن در زنان جوان مؤثر است و نیروی جنسی را افزایش می دهد.

پوست این گیاه مزه ی تند و گس و اثر آرام کننده، معرق و نرم کننده دارد و در رفع سرفه و آرام کردن حملات آسم و دفع کرم کارساز بوده و در درمان دانه‌های پوستی سودمند است.

شیخ الرئیس بوعلی سینا می فرماید: سپرز(طحال)را از ماده سودایی پاک کند و بعد از آن بهبود کامل حاصل شود. پرورده آن با سرکه و عسل دافع و خارج کننده سموم بدن و مدر سودا است.

هنوز دیدگاهی ارائه نشده،شما اولین نفر باشید!

شما باید برای درج نظر خود ورود کنید.